MSJ 2013: Rusové a Švédi potvrdili roli favoritů

29. 12. 2012, 18:00 » Mistrovství světa - Autor: NHLportal.cz

NHLportal.cz
(zdroj: NHLportal.cz)
Dnešní dva zápasy měly před svým začátkem jasné favority. Švédsko chtělo odčinit drobné zaváhání proti Švýcarsku a proti Lotyšsku získat tři body. To se jim nakonec povedlo, byť první polovina zápasu nebyla gólově jednoznačná. Převahu ale Švédi měli.

Rusko neponechalo zápas s Německem náhodě a už v první třetině rozhodlo, jakým směrem se duel bude vyvíjet. Němci nakonec museli puk z branky lovit hned sedmkrát a po třech zápasech inkasovali už neuvěřitelných čtyřiadvacet branek.

Lotyšsko - Švédsko 1:5 (0:1, 1:1, 0:3)

Duel mezi těmito týmy představoval souboj Davida a Goliáše, ve kterém se Goliáš zpočátku zápasu celkem trápil, ale nakonec třemi přesnými trefami v poslední třetině si do tabulky připsal cenné tři body a přiblížil se k přímému postupu do semifinále.

Favorité zápasu od prvních minut vynikali markantní převahou, kterou stupňovali ještě při svých přesilových hrách, ale žádnou z vytvořených šancí nedokázali proměnit. Lotyši se snažili soupeři vzdorovat, ale víc než na občasné výpady do útočného pásma se nezmohli. Až v poslední minutě první třetiny, při početní výhodě čtyři proti třem, vyšachovali hráči ve žlutých dresech obránce soupeře. Emil Molin dostal přihrávku před odkrytou svatyni, do které poslal puk a otevřel skóre dnešního zápasu.

Začátek druhé periody začal nevídaně, tým z Pobaltí si zahrál přesilovou hru pět na tři, kterou se nebál využít a Teodors Blugers svižnou střelou nad rameno brankáře Ludströma srovnal stav utkání na 1:1. V 37. minutě vrátil vedení na stranu švédským barvám v klasické početní převaze Sebastian Collberg.

Třetí část pokračovala stejným scénářem jako předešlých 40. minut. V polovině třetiny Švédové definitivně utnuli šance Lotyšska na bodový zisk ze zápasu dvěma rychlými brankami během dvou minut a dvaceti osmi sekund. V poslední minutě již symbolicky poupravil skóre Alexander Wennberg.

Branky: 24. Blugers (Siksna) - 20. Molin (Lindhölm, Collberg), 37. Collberg (Molin), 50. Arvidsson (Forsberg, Rakell), 52. Arvidsson (Djoos, Forsberg), 60. Wennberg.

Německo - Rusko 0:7 (0:3, 0:1, 0:3)

Už ve 2. minutě se domácí radovali díky přesné trefě Kucherova. V 10. minutě, těsně po konci přesilové hry, se prosadil také Nail Yakupov a přesně o tři minuty později uzavřel skóre první třetiny Zharkov.

Němci Vasilevskiho příliš nezaměstnávali, výjimkou byla šance Kahuna ze 27. minuty. Ve 34. minutě nabídli Němci Rusům šanci v početní výhodě a obránce Albert Yarullin přidal svůj třetí zásah na turnaji.

Ve třetí třetině pak zářil Yaroslav Kosov. Ten postupně překonal Cuppera ve 43., 54. a 59. minutě a během třetí třetiny tak mohl slavit hattrick. Vůbec první na letošním mistrovství světa.

Branky: 2. Kucherov (Grigorenko, Slepyshev), 10. Yakupov (Khokhlachyov), 13. Zharkov (Khokhlachyov, Yakupov), 34. Yarullin (Grigorenko, Kucherov), 43. Kosov (Mironov), 54. Kosov, 59. Kosov (Shalunov).
Počet střel: 41-44
Trestné minuty: 8-6